Månedsbrev – april 2023 af Loïc Eonnet

Månedsbrev – april 2023 af Loïc Eonnet
5
(4)

Uoverensstemmelserne i udtrykket "inklusion"

Spændingerne, der løber gennem vores klasse, har en oprindelse, der er for dyb (og financial!) let at omgås uden at tale om dem; Da ord altid har betydning, sker der ofte fremskridt ved at tydeliggøre deres betydning snarere end ved at kæmpe direkte mod deres misbrug...

Brugen af ​​ordet "inklusion" er faldet, siden vi først forstod dets betydning i begyndelsen af ​​vores investering i vores klasse. Så min refleksion er på denne semantiske glidning, og min analyse får mig til at tro, at ordet "inklusion" ikke betyder noget længere, men at denne situation primært skyldes dets styrke!

Jeg vil derfor gerne insistere på den komplementære karakter af "Tilgængelighed" og "Inklusion".

At gøre vores professionelle, kulturelle og sportslige aktiviteter tilgængelige for mennesker med handicap er en værenautet fantastisk projekt, som mange kan find mening og tilfredshed. Men når først adgang er opnået, bliver inklusion det åbenlyse trin, hvor forskelle udviskes, udfordringer etableres og konkurrencer organiseres.

Så lad os finda samlende ord, et slogan, med gennemslagskraft og dybde!

'IOR – Inklusiv åben regatta” forekommer mig at have disse egenskaber:

  • Inddragelse alle konkurrenter, uanset alder, køn eller evner. 
  • Åbne op vores klubber til en opmærksom velkomst.
  • Respect hver individualitet, foren sprog, ønsker og energier, så selskabelighed råder over vores forskelligheder.

Dette er ikke kun en god defintion af inklusion, men også et bredt forslag til tilgængelighed, som i særdeleshed skal gennemgå den bedste velkomst af alle i vores klubber.

Udgive, gentage, sende, forklare, konfining sig til denne simple label forekommer mig en interessant vej, hvis det ikke er solitary!

Loic Eonnet, FRA 1009

Mens du nyder denne artikel?

Klik på et trofæ!

Gennemsnitlig bedømmelse 5 / 5. Antal anmeldelser: 4

Ingen anmeldelser endnu! Vær den første til at bedømme dette opslag.

Vi beklager, at du ikke kunne lide indlægget!

Lad os forbedre dette indlæg!

Hvordan kan vi forbedre dette indlæg?

(290 besøg)

Efterlad en kommentar

Din e-mail adresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med * markeret